Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia

Losy Placu Grunwaldzkiego potrafią zaskoczyć – mieszczą się tutaj historie i miejskie legendy związane z działaniem opozycji, tworzeniem się środowiska akademickiego i pierwszych, powojennych lat uczelni czy otwarcie namiotu handlowego „Goliat” i targowiska na Skłodowskiej-Curie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że większość tych wydarzeń nie miałoby miejsca gdyby nie masowe wyburzenia zabudowy mieszkalno-usługowej na terenie dzisiejszej Osi Grunwaldzkiej w czasach Festung Breslau. 

materiały organizatora

Poszukiwania sąsiedzkich opowieści i poznawanie historii osiedla Plac Grunwaldzki kontynuujemy wokół wątku lotniska, które na terenie dzisiejszej osi grunwaldzkiej powstało na rozkaz NSDAP. Z dokumentów znalezionych po wojnie wynika, że decyzję o budowie podjął ówczesny komendant gauleiter Karl Hanke. W 1945 roku naczelny architekt miasta Wrocławia Richard Konwiarz zaproponował budowę nowego lotniska na placu Grunwaldzkim, którą zaakceptowały władze miasta, a w ciągu dwóch miesięcy wyburzono znaczną część zabudowy mieszkalnej wraz z kościołami im. Lutra oraz św. Piotra Kanizjusza, by utworzyć pas przelotowy dla nowego lotniska. Wyburzenia zainicjowane przez Niemców do dziś mają ogromny wpływ na życie mieszkanek i mieszkańców Grunwaldu – począwszy od samej nazwy głównej ulicy na osiedlu, przez kolejne dekady pustki urbanistycznej, aż po szaberplatz, który był pierwowzorem legendarnego już targu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.

Archiwalne, czarno-białe zdjęcie. Widok na namiot handlowy Goliat. materiały organizatora

Dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji EVZ mamy okazję przywrócić pamięć na temat losów naszego osiedla szerszemu gronu odbiorców i odbiorczyń. Projekt „Plac Grunwaldzki  – nieopowiedziana historia” ma na celu umocnienie lokalnej tożsamości i świadomości historycznej poprzez wspólną refleksję nad wpływem wojny na społeczność lokalną. Organizowane będą kreatywne, edukacyjne i animacyjne wydarzenia dla różnorodnej publiczności, w tym wielopokoleniowej i międzykulturowej, tak aby zwiększyć udział przedstawicieli społeczności osiedle Plac Grunwaldzki we Wrocławiu w wydarzeniach i działaniach związanych z dziedzictwem kulturowym i historycznym.

Dwie młode kobiety oraz jedna seniorka stoją pod drzewami i rozmawiają. zdjęcie: Marcin Szczygieł

Jakiego rodzaju wydarzenia zaplanowaliśmy dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia?

  • 2023-2025
  • W okresie od 14 kwietnia 2023 roku do 15 kwietnia 2025 roku zaprosimy Was do wzięcia udziału w kilkunastu bezpłatnych aktywnościach:

     

    • naborze na sąsiedzkie historie, w ramach którego każda z osób, która chce podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z Placu Grunwaldzkiego będzie mogła udzielić nam wywiadu i opowiedzieć o swoich doświadczeniach z osiedlem (maj 2023-grudzień 2024);
    • serii spacerów po Grunwaldzie z przewodnikami i przewodniczkami (jesień 2023);
    • dwóch pokazach filmowych (listopad 2023 – luty 2024);
    • serii warsztatów i spotkań edukacyjnych (2024);
    • tworzeniu zina z osiedla (2024);
    • tworzeniu filmowego wspomnienia z osiedla (2024).

     

    Pierwszym z działań, do którego zaprosimy Was jeszcze w maju będzie nabór sąsiedzkich historii związanych z Placem Grunwaldzkim. W ramach tej części projektu przez najbliższe kilkanaście miesięcy planujemy zebrać 30 opowieści w formie wywiadów z mieszkankami i mieszkańcami Grunwaldu – tymi współcześnie tu żyjącymi, ale także z osobami, które na osiedlu spędziły swoje dzieciństwo lub młodość. Wywiady zostaną opublikowane na prowadzonej przez nas stronie internetowej, a w 2025 roku staną się ramą dla pierwszego zina osiedlowego, w którym planujemy zebrać najciekawsze historie i fakty dotyczące historii osiedla Plac Grunwaldzki.

„Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”.

 

The project was supported by the EVZ Foundation. This publication does not represent the opinion of the EVZ Foundation. The author bears responsibility for any statements contained herein.

 

Logotyp programu EVZ